دسته بندی ها

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه
0

سبد خرید شما خالی است.

برنامه نویسی چیست؟

دسته بندی :اموزشات برنامه نویسی ۱۹ مرداد ۱۳۹۸ admin 1051

در این مقاله ما قصد داریم تا با یک توضیح مختصر ومفید و بیشتربا مثال هایی قابل درک و روزمره ماهیت برنامه نویسی را به شما توضیح دهیم و شمارا با آن بیشتر آشنا کنیم تا در مقالات بعدی بیشتر و تخصصی تر به آن و زبان های مختلف آن بپردازیم.برنامه نویسی برعکس چیزی که از دور به نظر میرسد آنقدرهم پیچیده نیست در مقالات بیشتر این واقعیت را به شما ثابت میکنیم.

با یک جستجوی جزئی در موتور های جستجوگر نظیر Google پیرامون موضوع برنامه نویسی با کوهی ازمقالات پیچیده و ویدیوهایی مواجه می شوید که تنها شما را گمراه تر میکند و گاهی مطالعه همین مقالات باعث می شود تا بسیاری از افرادی که علاقه ای به این موضوع دارند از برنامه نویسی زده می شوند و برای همیشه آنرا کنار می گذارند. ما در این مقاله در نظر داریم تا با شیوه ای آسان تر و دور ازهرگونه پیچیدگی شما را با برنامه نویسی آشنا کنیم.

فرض کنید میخوهید با نواتک ارتباط برقرار کنید.

فرض کنید میخواهید با نواتک ارتباط برقرار کنید؛ با استفاده از تلفن تماس خود را برقرار میکنید و درخواست خود را مطرح میکنید. اگر شما و تیم پشتیبانی نواتک هردو فارسی زبان باشید با زبان فارسی باهم صحبت میکنید.دراینجا در واقع زبان فارسی پل ارتباطی میان شما و ما است و باعث میشود بتوانیم باهم تعامل و ارتباط داشته باشیم.

خب؛حال اگر در کشور دیگری این ارتباط صورت گیرد این پل ارتباطی میتواند متفاوت و مستقل باشد. برای مثال:در کشور انگلیس ارتباط با استفاده از زبان انگلیسی شکل میگیرد و یا در ایتالیا مردم با زبان ایتالیایی باهم ارتباط بر قرار میکند

به زبان ساده این زبان ها هستند که به ما کمک میکنند با یکدیگر ارتباط و تعامل داشته باشیم و هرجامعه و گروهی زبان مختص خودش را برای تعامل و ارتباط میان مردمانش دارد و افراد با استفاده از آن با یکدیگر ارتباط برقرار میکنند

برنامه نویسی چیست؟

زبان تعامل میان انسان و ماشین

با در نظر گرفتن مثال بالا فکر کنید که میخواهید با یک ماشین ارتباط برقرار کنید و درخواستی از آن داشته باشید.

مطمئنا نمیتوانیم با همان زبان فارسی یا هر زبان دیگری که بطور رایج طبق آن صحبت میکنیم با ماشین ارتباط برقرار کنیم.همانطور که برای تعامل با فردی ایتالیایی نیاز به دونستن زبان ایتالیایی داریم؛ برای تعامل با ماشین نیز احتیاج به صحبت کردن با زبان خاص آنها داریم هر ماشین،سیستم و… زبان مخصوص به خودش را دارد.ممکن است یکی به زبان PHP دیگری به زبان JAVA و سیستم دیگری به زبان C صحبت کند؛ پس ما باید با زبانی که آن ماشین یا سیستم با آن سخن میگوید مسلط باشیم.

به نگرشی ساده تر اگر بخواهیم با یک ماشین(سرور،تلفن همراه،لپتاپ و…) تعامل داشته باشیم و ارتباط برقرار کنیم باید مجموعه دستوراتی را از طریق زبان های برنامه نویسی برای آنها مشخص کنیم.

نرم افزار ها و اپلیکیشن ها

شاید این سوال برایتان پیش بیاید که نرم افزار ها و اپلیکیشن ها به چه دردی میخورند؟

همانطورکه کمی قبل تر گفتیم برای تعامل با یک ماشین باید به آن دستوراتی بدهیم و اشاره کردیم که این دستورات را از طریق کدها به آن ماشین میدهیم و در ادامه بیان شد که هر ماشینی زبان مخصوص خودش را دارد. که وقتی مجموعه دستوراتی را برای یک ماشین مینویسیم معمولا آن را در قالب یک اپلیکیشن یا نرم افزارو… در میاوریم و به ماشین میدهیم.

برای مثال از تلفن همراهمان میخواهیم که وقتی کاربری اپلیکیشن x را بازکرده موسیقی برای او پخش شود.برای اینکار مجموعه کدهایی را می نویسیم و آنرا به یک اپلیکیشن تبدیل میکنیم. حال کاربران میتوانند آنرا نصب کنند و از پخش موسیقی لذت ببرند.

پس با توجه به بحث های مطرح شده نرم افزار مجموعه دستورات ما هستند که میخواهیم توسط یک ماشین اجرا شوند.

دلیل نوشتن نرم افزارها و اپلیکیشن ها چیست؟

در اپلیکیشن ها و نرم افزارها صرفا همه چیز به ساخت چیزی که موسیقی را پخش کند ختم نمیشود. در واقع برنامه نویسان و نرم افزارها قادر به انجام کارهای بسیار مهمتر هستند.نرم افزار ها آمده اند که زندگی ما را راحت تر کنند و یکی از دلایلی که هر نرم افزاری نوشته میشود حل یک مشکل است.

برای مثال:

  • نرم افزاری که امکان درخواست تاکسی را برای ما فراهم میکند.
  • نرم افزاری که امکان سفارش آنلاین غذا را فراهم میکند.
  • نرم افزاری که امکان خرید وسایل مورد نیاز خانه را فراهم میکند.
  • و هزاران نرم افزار دیگر که هرکدام کاربرد های متنوعی دارند.

وظیفه یک برنامه نویس حل مشکلات است

یک برنامه نویس خوب و حرفه ای باید مشکلات را پیدا کند و از طریق طراحی و برنامه نویسی سیستم هایی آن مشکلات را حل کند.بطور کلی وظیفه اصلی یک برنامه نویس حل مشکلات موجود است که با استفاده از مهارت و تخصصی که دارد میتواند این مشکلات را حل کند.

دنیای برنامه نویسی بسیار بزرگ و وسیع است.برنامه نویسی وب،ios،اندروید و… اصلی ترین سوال این بوده برنامه نویسی چیست؟ اما ممکن است سوالات دیگری نیز برایمان پیش بیاید که مثلا کدام زبان برنامه نویسی را انتخاب کنیم؟ و یا تفاوت زبان های برنامه نویسی در چیست؟ کدام زبان نویسی بهتر است؟ و هزاران سوال دیگر

پس با ما درنواتک همراه باشید تا در مقالات آینده بتوانیم به سوالات دیکر شما پاسخ دهیم و تمامی زمینه های برنامه نویسی را باهم بررسی کنیم

admin

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه:
0